темы wordpress бесплатно
новые туры в ОАЭ

Postcovidní léčba

POSTKOVIDOVÝ SYNDROM
Spousta lidí kteří prodělali koronavirovou infekci si stěžuje na to, že se již necítí tak jako předtím. Někdy je i 6 měsíců po prodělané nemoci stále trápí kašel a mají nadále narušený čich a chuť. Přetrvává u nich únava, dušnost (jak při pohybu tak v klidu), nemohou sportovat a stěžují si na bolest hlavy a očí. V některých případech se objevují i neurologické příznaky jako například poruchy chůze, koordinace jemných pohybů či příznaky mrtvice.

Koronavirus nepoškozuje pouze plíce, ale také ledviny, srdce a cévy. Hrozí tak selhání plic nebo ledvin a v některých případech i septický šok. Koronavirus v podstatě poškozuje ten orgán, který je u konkretního pacienta nějakým způsobem oslaben. V některých případech se objevuje nemoc zvaná akutní diseminovaná encefalomyelitida (ADEM) spojená s koronavirovou infekcí.
Ohroženější skupinou jsou senioři, lidé s chronickými chorobami jako je obezita, cukrovka, srdeční onemocnění, lidé s chorobami plic, vysokým tlakem a onkologickým onemocněním. Náchylnější jsou i lidé s oslabenou imunitou. Mladí lidé jsou však také často postiženi postkovidovým syndromem.
Dle získaných dat již víme, že onemocnění COVID-19 netrvá pouhých 14 dní. Prvních 14 dní jsou pouze první akutní fáze onemocnění. Dále následuje tzv. fáze long Covid (dlouhý Covid), která může trvat i 6 měsíců.
Vše v podstatě záleží na stupni postižení imunitního systému. Proto je třeba v léčbě postkovidového syndromu využít kromě symptomatické léčby doprovodných problémů také základní léčbu imunitního systému, tj. normalizaci stavu cytokinů.
Existuje několik způsobů léčby imunitního systému: infúze s multivitamínovou směsí, infúze s vysocedávkovým vit. C nebo infúze s aminokyselinami, které normalizují stav imunitního systému.

VITAMINOTERAPIE jako způsob imunostimulace:
– Vitamín A: Pozitivní vliv na buněčný růst a zrakové mechanismy.
– Vitamín D: Reguluje metabolismus vápníku a fosforu, má vliv na imunitní a nervový systém včetně psychiky a zabraňuje depresivním stavům.
– Vitamín E: Významný antioxidant který brání vzniku toxických oxidačních produktů. Má také ochranný účinek na buněčné komponenty (obzvlašť na mitochondrii) a antikancerogenní účinek.
– Vitamín B1 (Tiamin): Spolu s ATP je významným kofermentem který ovlivňuje metabolismus glukózy.
– Vitamín B2 (Riboflavin): Pozitivně ovlivňuje energetický buněčný metabolismus a tkáňové dýchaní. Jedná se o významný koferment v systému buněčné výživy.
– Vitamín B3 (PP): je významným komponentem buněčné homeostázy, tkáňového dýchaní.
– Vitamín B5 (kyselina pantothenová): Je předchůdcem kofermentu vitamínu A, ovlivňuje metabolismus glukózy, pozitivně působí na glukoneogenézu, ovlivňuje syntézu mastných kyselin, steroidů a steroidních hormonů.
– Vitamín B6 (pyridoxin): Významný koferment v metabolismu bílkovin, tuků a uhlohydrátů, má neuroprotektivní účinek.
– Vitamín B12 (cyanocobalamin): Pozitivně ovlivňuje syntézu nukleotidů, myelinu nervových vláken. Je potřebný k dělení buňek, pro normální růst organismů a pro normalizaci krvetvorby.
– Vitamín C: Hlavní antioxidant, zdroj kolagenu, katecholaminů, carnitinu a steroidů. Je nezaměnitelný pro syntézu kyseliny listové a tyrosinu. Má výrazný imunostimulační a antikancerogenní efekt.
– Kyselina listová: Je potřebná pro syntézu aminokyselin a krvetvorbu.
– Biotin: Tento vitamín je spojen se čtyřmi fermenty, které se účastní energetického metabolismu buněk, včetně glykogeneze.

U pacientů kteří dostávají vitaminoterapii se zlepšuje funkce endokrinního systému, obranyschopnost proti virovým a bakteriálním infekcím a adaptace ke stresovým situacím.